Blog

دوچرخه‌سواری کیرین

by همه چیز درباره دوچرخه in اکتبر 3, 2016

دوچرخه‌سواری کِیرین(به ژاپنی: 競輪) یکی از رشته‌های سرعتی دوچرخه‌سواری روی پیست است که ضرباهنگ مسابقه توسط یک موتورسیکلت مشخص می‌شود.

مسابقه کیرین در مسافت دو کیلومتر برگزار می‌شود (۸ دور در پیست ۲۵۰ متری، ۶ دور در پیست ۳۳۳ متری و ۵ دور در پیست ۴۰۰ متری) و دوچرخه‌سواران حدود دوسوم مسیر را پشت سر یک موتورسیکلت حرکت می‌کنند و حق سبقت از آن را ندارند. سرعت این موتورسیکلت در ابتدای رقابت حدود ۲۵ کیلومتر بر ساعت است و به تدریج بر سرعت خود افزوده و تا ۵۰ کیلومتر بر ساعت افزایش می‌یابد. حدود ۶۰۰ تا ۷۰۰ متر مانده به پایان مسابقه موتورسیکلت از پیست خارج شده و دوچرخه‌سواران سرعت خود را افزایش داده و رقابت شدیدی را برای پیروزی در مسابقه برگزار می‌کنند. با سرعتی در حدود ۷۰ کیلومتر بر ساعت از خط پایان می‌گذرند.

0bmw-shows-the-cruise-bike-junior_2

کِیرین واژه‌ای ژاپنی به معنی «مسابقه دوچرخ‌سواری» است. این رشته در حدود سال ۱۹۴۸ با آغاز مسابقات دوچرخه‌سواری حرفه‌سواری در ژاپن ابداع شد. جایگاه دوچرخه‌سواری کیرین در ژاپن قابل مقایسه با رقابت‌های سگدوانی و مسابقه اسب‌دوانی در غرب است. حدود ۵۰ پیست دوچرخه‌سواری در سراسر ژاپن در روزهای آخر هفته مسابقات کیرین را برگزار می‌کنند و تماشاگران بسیاری برای شرط‌بندی بر روی این مسابقات در ورزشگاه حاضر می‌شوند.

230px-colwoodkeirin

قهرمانی جهان و المپیک[ویرایش]

رشته کیرین از سال ۱۹۸۰ در بخش مردان و از سال ۲۰۰۱ در بخش زنان در مسابقات قهرمانی دوچرخه‌سواری جهان برگزار می‌شود. دنیل کلارک استرالیایی و لی نا چینی اولین قهرمانان مرد و زن این رشته بوده‌اند. کیرین از المپیک ۲۰۰۰ سیدنی نیز وارد مسابقات المپیک شده‌است و کیرین زنان نیز از المپیک ۲۰۱۲ لندن وارد این رقابتها شده‌است.

المپیک

قهرمان مردان

۲۰۰۰ سیدنی پرچم فرانسه فلورین روسو (فرانسه)
۲۰۰۴ آتن پرچم استرالیا رایان بایلی (استرالیا)
۲۰۰۸ پکن Flag of the United Kingdom کریس هوی (بریتانیای کبیر)
۲۰۱۲ لندن Flag of the United Kingdom کریس هوی (بریتانیای کبیر)

omiya_keirin_finish_3

المپیک

قهرمان زنان

۲۰۱۲ لندن Flag of the United Kingdom ویکتوریا پندلتون (بریتانیای کبیر)
۲۰۱۶ ریو Flag of the Netherlands الیس لیخلی (هلند)

qw

دوچرخه ساز

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *