Blog

فرهنگ دوچرخه سواری

by همه چیز درباره دوچرخه in اکتبر 10, 2016

آلودگی هوا در سراسر جهان، دولت ها و ارگان های مرتبط را به حل این موضوع واداشته است. موضوعی که در ماه گذشته با شدت بیشتری در شهرهای صنعتی ایران دیده شد و این روزها هرچند از مقدار آن کاسته شده اما همچنان افرادی را راهی بیمارستان ها می کند. در سال های اخیر آلودگی هوا شهرهای صنعتی به حدی افزایش یافت که مشکلات آلودگی مانند گردوخاک در استان خوزستان به دست فراموشی سپرده شد.

1511

1518247_233796060127426_197706658_o

مدارس در کلانشهرها تعطیل می‌شوند و طرح زوج و فرد از درب منازل اجرا می شود. در بین راهکارهای زیادی که برای حل آلودگی ارائه شده ، «خانه دوچرخه» در سطح شهر تهران که از ماه ها پیش در حال اجرا است، یکی از بارزترین همین طرح ها است. شهرداری تهران در طرحی سراسری در سطح شهر تهران ۱۵۴ خانه دوچرخه را احداث کرد که شهروندان با مراجعه به آن از ساعت7 صبح تا 5 عصر تحت شرایطی می توانند به طور رایگان از این دوچرخه‌ها استفاده کنند. هزاران نفر در این طرح ثبت نام کرده اند و از روش های گوناگون آن بهره می برند. در آلوده ترین روزهای پایتخت که مدارس تعطیل و از افراد خواسته می شود فقط در شرایط اضطراری از خانه های خود خارج شوند و به گفته پزشکان پیاده‌روی نیز در این هوا توصیه نمی شود، آیا دوچرخه سواری راه حل مناسبی برای کاهش آلودگی است؟ آیا دوچرخه سواران در خیابان های تهران امنیت جانی و مالی دارند؟ و سوال دیگر این است که مسئولان تهران با جمعیت بیش از 8 میلیون نفر چه مقدار «خط ویژه دوچرخه سواری» برای افراد مهیا کرده اند؟ آیا دوچرخه سواری در چنین هوایی با سلامتی منافات ندارد؟
حس می کنم بعد از هربار دوچرخه سواری، گلوله های سرب در حلق و بینی من نشسته است

s

 

اگر حمایت کافی نشود مردم به مرور زمان انگیزه های لازم را از دست می دهند.کمبود دوچرخه های دنده ای با این شیب نامناسب خیابان ها یکی از از علل اصلی انصراف مردم از استفاده از دوچرخه شده است. به نظر من این طرح تا امروز موفق بوده اما باید با افزایش دوچرخه های مدرن و ارائه تجهیزات و لوازم کافی حمایت ها بیشتر و بیشتر شود. چین سال ها با معضل آلودگی هوا مواجه بود اما امروزه به کشور دوچرخه ها معروف است.

12-8125251781511485_370

 

فرهنگسازی در امر استفاده از دوچرخه و به کارگیری روش های صحیح و امکانات مناسب از جمله مواردی است که توانسته این کشور پر جمعیت را از معضل آلودگی نجات دهد. شاید در ایران نیز روزی به جای واردات دوچرخه های چینی، فرهنگ دوچرخه سواری چینی افزایش یابد!

photo_2016-02-05_21-39-38

http://www.docharkhesaz.ir

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *