18 مورد بینظیر برای دوچرخه سواری در مورد تعویض دنده که بهتر است بدانید – دوچرخه‌ساز

Blog

18 مورد بینظیر برای دوچرخه سواری در مورد تعویض دنده که بهتر است بدانید

by همه چیز درباره دوچرخه in سپتامبر 30, 2016

همه ما میدانیم که تعویض دنده همیشه با مشکل روبرو بوده و میتواند این مورد برای من شما یا کودک یا هر کسی پیش آید خیلی از آقایان یا خانم ها در تعویض دنده دوچرخه مشکل دارند و حتی این موارد را که باعث می شود به دوچرخه آسیب برساند را نمیتواند انجام دهد خیلی از پدر مادر ها هم این موارد را بهتر است بدانند تا به فرزندانشان در تعویض دنده دوچرخه هایشان کمک کنند جدا از آسیبی که باعث می شود مساله مالی ایجاد کند این مورد میتواند به سلامتی هم آسیب بزند آسیب به مهره کمر به قوزک پاها این در حالی است که ما دوچرخه سواری میکنیم شاید ورزشی هم کرده باشیم ولی فقط یک تعویض دنده ساده می تواند سلامتی ما را هم در خطر بی اندازد پس این 19 مورد را جدی بگیرید امیدواریم همیشه سالم و سلامت باشید .

 docharkhesaz_taviz_dandeh_docharkheh_amozesh_6

نکته1-توضیحاتی درمورد درست تعویض کردن دنده هنگامی که شخص دوچرخه سوار میخواهد دنده عوض کند باید حتما دوچرخه درحال حرکت باشد وگرنه ممکن است درتعویض دنده دچار مشکل شود .

نکته2-شخص دوچرخه سوارهنگام تعویض دنده باید بادقت وآگاهی کامل دنده راعوض کند برای تعویض دنده راحت واسان شما باید طوری تعویض دنده کنید که نه دچار مشکل واختلال درتعویض آن بشوید .

نکته3-تعویض دنده شما اگر بنا به درست عوض کردن دنده نباشد باعث اختلال و مشکل درتعویض دنده شما میگردد سریعا به حالت قبل دنده را برگردانید .

docharkhesaz_taviz_dandeh_docharkheh_amozesh_4

نکته4-تعویض دنده دارای مراحل خاصی می باشد و به این شکل نمی باشد هرگونه ای که شخص دلش میخواهد دنده عوض کند چون دربعضی ازمراحل باعث صدا دادن زنجیرو یا کشیده شدن بیش ازحد شانژمان به سمت جلو می شود .

نکته5-تعویض دنده به این گونه میباشد که دنده سمت راست اگرروی شماره یک باشد شما میتوانید ازدنده سمت چپ یعنی شانژمان عقب ازشماره یک تاشماره سه الی شماره چهاراستفاده کنید و اگردسته دنده سمت راست یعنی طبق عوض کن شما روی شماره دو باشد میتوانید از چهار الی شش شماره شانژمان عقب استفاده کنید و اخرین توضیح اگرشما درحال رکاب زدن سریع و یا در شهر با سرعت بالا در حال دوچرخه سواری هستید میتوانید ازسنگین ترین قسمت شانژمان جلو و کوچک ترین قسمت شانژمان عقب استفاده کنید این بهینه و بهترین نتیجه را به شما می دهد .

docharkhesaz_taviz_dandeh_docharkheh_amozesh_3

نکته6-شخص دوچرخه سوار اگر دنده خود را هنگام ثابت بودن دوچرخه یعنی بدون هیچ حرکتی عوض کند هم خطرپاره شدن زنجیر وجود دارد و هم باعث صداهایی ازطرف شانژمان عقب و زنجیر شما میشود شاید این اتفاق برای شما حادثه هم ایجاد کند .

نکته7-هردودسته دنده شامل دوپیچ ریگلاژ است که برروی دسته دنده شما نصب شده است که با این دو پیچ میتوانید برای تنطیم دنده ازآن ها نیزاستفاده کنید در بعضی ازدوچرخه ها پیچ ریگلاژ برروی شانژمان عقب برای تنظیم دنده عقب نصب شده است .

docharkhesaz_taviz_dandeh_docharkheh_amozesh_2

نکته8-اگر شما نتوانستید ازاین دوپیچ ریگلاژ برای تنظیم دنده استفاده کنید و دنده شما تعویض نشد برروی هر دوشانژمان دوپیچ چهار سوخور وجود دارد که یکی L ودیگری H میباشد و شما میتوانید ازاین دوپیچ هم برای تنظیم دنده خود استفاده کنید .

نکته9-اگرشانژمان عقب و یا شانژمان جلو یکی  کج و حتی زنجیر و خودروی شما کج باشد درتعویض دنده شما اختلال ایجاد میکند و حتی باعث به وجود امدن صداهایی میشود آن صداها را جدی بگیرید . سیستم مکانیره دنده که شامل کل بخش های رنجیر.خودرو.شانژمان عقب وشانژمان جلو که بخش های اصلی دنده میباشد و همینطور طبق جلو نیز جزئی ازاین بخش میباشد اگر هرکدام خرابی ویاکجی داشته باشدباعث صداواختلال درتعویض دنده شما میگردد .

نکته10-اگر زنجیر شما بلند باشد هنگام رکاب زدن هم درتعویض دنده مشکل ایجاد و هم باعث برخورد به بدنه دوچرخه میشود .

نکته11-اگر زنحیر شما کوتاه باشد صددرصد باعث مشکل درتعویض دنده میشود و در هنگام تعویض دنده باعث کشیده شدن شانژمان عقب میشود ودنده شما به بالاتر و سبک ترین دنده نمیرسد .

نکته12-سیم دنده های شما اگر شل ویا زیادی سفت باشد موقع تنظیم دنده دچارمشکل میشوید .

نکته13-اگر یکی از قرقره های شانژمان عقب شما خراب باشد ویا براثر ضربه و یا برخورد با هرچیزی و یا براثرتعویض دنده بد زنجیر بین قرقره و پایه شانژمان گیرکند باعث کج شدن قرقره ویکی از از نری و یا مادگی زنجیر میشود که باز هم در تعویض دنده شما مشکل ایجاد میکند .

نکته14-فشار بیش ازحد به طبق هنگامی که شخص دوچرخه سوارتازه شروع به رکاب زدن میکند و سنگین کردن دنده باعث خرابی زنجیر و یا حتی پاره شدن آن میشود .

docharkhesaz_taviz_dandeh_docharkheh_amozesh_

نکته15-در هر دو طرف دسته دنده شما پیچ کوچکی وجود دارد که سیم دنده ازداخل آن عبور میکند برای تعویض سیم دنده باید آن هارا باز کرده و سیم دنده رابیرون بکشید

نکته16-هنگام تعویض سیم دنده حتما مقداری روغن برروی سیم و به عقب جلوکردن روکش سیم دنده اقدام نمایید این کارباعث روان شدن سیم در داخل روکش وراحت تر تعویض دنده شما صورت میگیرد

نکته17-شما میتوانید برای روان ترشدن شانژمان عقب و شانژمان جلوبرروی قسمت فنری شکل و قسمت های لولایی شکل شانژمان ها نیز مقداری روغن که باعث روان ترشدن آن ها میشود استفاده کنید این اقدام جداگانه از موردی هست که شما قرار است سیم دنده را تعویض کنید .

docharkhesaz_taviz_dandeh_docharkheh_amozesh_7

نکته18-بابد حتما در تمیز نگه داشتن مکانیزه سیستم دنده خود کوشا باشید و نگذارید که روغن بیش ازحد در داخل زنجیر و یا خودرویه شما بماند که باعث کثیفی و مشکل در تعویض دنده میشود .

مقاله اختصاصی دوچرخه ساز

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *